Уметност ратовања

 

"Терен у који доспете а не можете да га напустите назива се замком."

Сун Тцу


 

Терен

 

1. Сун Тцу каже: разликујемо шест врста терена и то су

1. приступачни терен
2. терен замки и заплета
3. терен мамац
4. тесни и ограничени терен
5. стрми терен
6. пространи терен са повећом дистанцом од непријатеља

2. Терен који је доступан и проходан за обе стране назива се приступачни терен.

3. Што се тиче позиције на терену, пре непријатеља треба заузети сунчану страну са узвишењем, пажљиво обезбеђујући линије снабдевања. Такав приступ омогућиће предност у борби.

4. Терен у који доспете а не можете да га напустите назива се замком.

5. На оваквом терену ако је непријатељ неспреман, кретањем напред можете постићи победу. Међутим, ако је непријатељ спреман за ваш покушај а ви ипак кренете напред, повратак неће бити могући и следи пропаст.

6. Када је терен такав да ниједној страни не одговара покрет, такав терен се назива тереном, који треба избегавати.

7. На оваквом терену потребно је намамити непријатеља узмицањем; када крене за вама и половином војске искорачи, долази моменат вашег напада и коришћење преимућства преокрета.

8. У теснацу ако га први освојите треба попунити усеке и тако спремно и енергично припремљени, чекати приспеће непријатеља.

9. Aко вас је непријатељ предухитрио и теснац заузео пре вас, не идите за њим ако је попунио усеке. Осим ако је исцрпљен и то није спровео.

10. На стрмом и високом терену, ако се благовремено заузме положај треба да је на узвишењу и сунчаној страни. У тој приправности, чека се приспеће противника.

11. Ако је непријатељ пре вас заузео стрм и висок терен не идите за њим. Узмакните, са намером да се намами и одатле изађе.

12. Ако је терен широк и простран за обе стране, сила замаха је равноправна, непријатеља је тешко испровоцирати и борбом се победа тешко стиче.

13. Ово је шест основних конфигурација терена. Генерали требају да их пажљиво упознају и проуче. Они који то не ураде или ураде слабо губе рат.

14. Војска може бити изложена различитим разарањима, не само од природних узрока већ и неспособношћу и грешкама генерала који је воде. Могу се издвојити:

1. срљање, брзоплетост и лакомисленост
2. бунтовништво и непослушност
3. рушењем, губитком, пропашћу и разарањем
4. нередом и дезорганизацијом
5. губитком пута

15. У околностима када су војске изједначене, а ипак се срља и напада у размери један против десет указује на брзоплетост и лакомисленост генерала.

16. Када су обични војници чврсти и јаки а официри слаби и малодушни разултат је непослушност и бунтовништво. У супротном резултат је пропаст и разарање.

17. Када су високи официри озлојеђени и непослушни, при сусрету са непријатељем испољена срџба између заповедника и официра доприноси оклевању а резултат је разарање и расуло.

18. Када су генерали слаби и без ауторитета; када су њихова наређења нејасна и контрадикторна; када дужности нису дефинисане нити одређени официри да их извршавају; када су чинови формирани аљкаво и случајно. Резултат таквог понашања је комплетна дезорганизација и неред.

19. Генерали који су неспособни да процене снагу непријатеља, увек се баве мање суштинским проблемима или пак спречавањем противничког замаха а такође занемаре властите позиције и свој бојни поредак. Резултат тога је слом.

20. То је шест путева пораза на терену и сваки од њих мора се пажљиво анализирати и бележити а генерал који их препозна достојан је своје службе и положаја.

21. Природна конфигурација терена може бити савезник у борби. Правилно поступа онај генерал који да би осигурао победу добро процени свог противника, уочи и ваљано процени опасности и тешкоће, а затим израчуна дистанце. Тако поступа одговоран генерал.

22. Они који наведено савладају у пракси обезбедиће победу. Онима којима то остане непознато засигурно биће поражени.

23. У борби када је победа осигурана, мораш да се бориш чак и противно вољи владара. У супротном ако је победа неизвесна и околности ти не иду на руку не крећи у напад макар имао наређење владара.

24. Генерали који напредују без жудње за славом и они који се повлаче без бојазни од срамоте већ да би заштитили своју земљу, за своје владаре представљају дијаманте.

25. Брига према војницима треба да је попут бриге од деци, и они ће вас пратити и кроз најдубље долине. Понашајте се према њима као према својим синовима и они ће заједно с вама бити и у погибељи.

26. Ако стално попуштате нећете имати ауторитет; меко срце открива неспособност правовремене команде; испољава немоћ и пометњу; тада ваша војска бива попут размажене деце; некорисна и практично неупотребљива.

27. Ако си упознат са снагом и способношћу своје војске да нападне, али не и способношћу и квалитетом непријатеља да се брани имаш половичне изгледе на победу.

28. Ако си сигуран да непријатељ не може да се одбрани али ниси уверен и сигуран да твоја војска може да нападне опет су ти изгледи на победу половични.

29. Ако знаш да непријатељ не може да се одбрани и да напад може успешно да се спроведе али је конфигурација терена проблематична за тебе, твоји изгледи су још увек половични.

30. Када си упознат са способношћу и замахом своје војске нећеш бити збуњен и заведен; када једном скршиш противнички логор више нећеш трпети пораз.

31. Стога се и каже; ако познајеш непријатеља као себе твоја победа неће доћи у питање. Ако познајеш путеве неба и земље и твој пут ка победи биће отворен.

 


 

Copyright © 1996-2005 Посада ВеБ

 !    преведи и покажи