Уметност ратовања

 

"Ред и метеж у борби су варљиви. Ред може бити налик конфузији и хаосу а уређен војни строј без изгледа на победу."

Сун Тцу


 

Eнергија


1. Командовање великом војском је утемељено на сличним принципима као и руковођење мањом групом. То је питање поделе целине на њене саставне делове.

2. Командовање великом армијом као и командовање мањом, подразумева организовање мањих група. У оба случаја потребна је утемељена сигнализација знакова.

3. Несигурност војске може да узрокује главни непријатељски напад и то на директни или индиректни начин.

4. Пошто судар са твојом војском може бити сличан камену за оштрење, следећи препад се врши на слабе тачке са великом одлучношћу.

5. У свакој борби директан метод може бити искоришћен, али индиректни метод је потребан за сигурну и постојану победу.

6. Индиректна тактика, успешно примењена неисцрпна је попут неба и земље, попут надируће бујице. Може се упоредити са сунцем и месецом и када дође до краја почиње изнова као и годишња доба која се изнова враћају.

7. Са пет тонова музичке лествице остварују се мелодије непрегледне комбинаторике.

8. Са пет основних боја ( плава, жута, црвена, бела и црна ) остварују се слике несагледивог броја.

9. Пет основних укуса ( љуто, кисело, слано, слатко и горко ) даје обиље могућности у износу који се тешко може подвести.

10. У борби постоје само два основна метода и то индиректни изненадни напад и отворени директни напад. Те две комбинације дају бесконачне могућности маневра.

11. Директни и индиректни метод се надовезују и смењују. Попут круга, покретачки и без краја. Ко може исцрпсти њихове комбинације ?

12. Напад војске треба да је попут бујице са снагом равном лавини котрљајућег камена.

13. Квалитет одлучности је налик нападу сокола када се устреми на жртву.

14. Према томе, добар борац бива страшан у свом налету и решен у својој намери.

15. Ослобођена енергија је налик савијању полуге и одапињању катапулта.

16. Ред и метеж у борби су варљиви. Ред може бити налик конфузији и хаосу а уређен војни строј без изгледа на победу.

17. За симулирање забуне предуслов је претходно успостављање беспрекорне дисциплине. Да би се симулирала слабост потребни предуслови су чврстоћа и отпорност.

18. Скривање поретка испод огртача је у ствари прикривање формације. Прикривати храброст испод бојажљивости, предпоставити главну силу скривеним моћима. Маскирати чврстоћу слабошћу, значи постићи оптимални тактички размештај.

19. Према томе, умешан је онај ко непријатеља држи у обмани и лукавству сагласно његовој вољи. Он жртвује нешто зарад тога да би га се дочепао.

20. Помоћу мамца се поспешују његове шансе за победу, истовремено вребајући га у заседи.

21. Вешто вођена борба подразумева ефекат јединствене енергије и не захтева испољавање индивидуалности. Отуд се моћ замаха и препознаје у сједињеној сили људи и енергије.

22. Испољена јединствена енергија треба да је по силини попут котрљајућег дрвља и камења. Својство такве силине на равном је да мирује, али се котрља низ низбрдицу. У четвртастом облику мирује ако је округло котрља се.

23. Према томе, када се развије јединствена енергија сила замаха досеже у трену силину котрљајућег стења низ планину. То је сила.


 

Copyright © 1996-2005 Посада ВеБ

  преведи и покажи