Уметност ратовања

 

"Иступити пред непријатеља треба на месту где он нема одбрану и то брзо и неочекивано тамо где се најмање нада."

Сун Тцу


 

Празно и пуно

 

1. Ко год буде први на пољу и чека долазак непријатеља биће оран за борбу; ко год буде други на пољу и у журби дође, биће исцрпљен.

2. Због тога мудри ратници не иду непријатељу већ приморавају непријатеља да дође к њима.

3. Када је уверен у своју премоћ непријатељ прилази да оствари победу. У супротном , тешко га је " навући " када су му губици једино извесни.

4. Када је непријатељ одморан треба га изморити. Када је сит треба га изгладнети. Када се одмара треба га натерати у покрет.

5. Иступити пред непријатеља треба на месту где он нема одбрану и то брзо и неочекивано тамо где се најмање нада.

6. Извесно је да када армија преузме " активне дистанце " стиче позицију да непријатељу стално наноси ударце. Она то постиже маневром кретања у простору који непријатељ не контролише.

7. Када си успешан у нападу непријатељ незна где да организује одбрану. Када си успешан у одбрани, непријатељ је неодлучан где да нападне.

8. Вешт генерал вештином свог напада непријатељу не пружа изгледне могућности за одбрану. Такође, организацијом своје одбране он непријатељу не даје изгледне шансе за напад.

9. Вешто и тајанствено. Умећем тајанственог и невидљивог могуће је управљати судбином непријатеља.

10. За напредовање без отпора потребно је пробијање кроз непријатељске пукотине. За безбедно повлачење потребно је бити бржи од непријатеља.

11. Ако желиш борбу непријатељу треба форсирати сукоб чак и када је добро ушанчен са високим бедемом, ако он не може да избегне да на тај положај пошаље појачање.

12. Ако не желиш да се бориш одврати непријатеља од табора наводећи га на криви траг. Натерај непријатеља да западне у недоумицу и оклевање.

13. Откриће непријатељског поретка а сакривање сопственог - усредсређује концентрацију наших снага а дели и слаби концентрацију непријатеља.

14. У позицији када имамо концентрацију снага а непријатељ је подељен на мање делове, тада се комплетно језгро усмерава на бројчано слабијег непријатеља.

15. Ако сте у позицији да нападнете инфериорне непријатељске снаге надмоћном војском супарник ће бити сатеран у кобан теснац.

16. Непријатељ несме да зна где ће те започети борбу. Када то незна он се за борбу припрема на више различитих тачака. Његове снаге, таквом обавезом распореда отварају могућност да се надмоћним снагама удaри на бројчано слабије јединице.

17. Требало би добро проценити противничку чврстоћу :

* ако је непријатељ слаб у позадини; прве линије су организоване
* ако је слаб у првим линијама; страна позадине је организована
* ако је слаб по десном крилу; лева страна је организована
* ако је слаб по левом крилу; десна страна је организована
* спремност свуда значи и неспремност на свим местима


18. Бројчана слабост произилази из припрема очекиваног сукоба. Супарник се приморава да врши припреме и спрема војску против нас откривајући слабе тачке.

19. Ако знате место и време надолазеће битке можете да се усредсредите и са велике даљине на борбу.

20. Ако незнате време и место одигравања битке тада лево крило неће моћи да помогне десном крилу и обрнуто, предња страна неће бити у могућности да помогне позадинској страни и обрнуто, макар их делило и кратко растојање.

21. У таквој ситуацији ни бројчано јача војска не омогућава вам да постигнете победу. Стога се и каже да се на победу може утицати.

22. Иако је непријатељ надмоћан могуће је осујетити га да се бори. То се постиже откривањем његових планова и шема његових кретања, како добрих тако и лоших. То је рецепт за успех.

23. Изазвати и након тога проучити принципе непријатељског кретања и мировања. Његова сила се открива са кретањем и тада се проналазе његове слабе тачке.

24. Пажљиво упореди своју и непријатељску армију не би ли увидео супериорне и мањкаве позиције сваке од њих.

25. Важност тактичког распореда подразумева његову тајновитост и избегавање шаблона. Прикривање распореда онемогућава непријатељске шпијуне и њихове мудре главе да праве стратегију.

26. На који се начин твори победа за непријатеља мора остати недокучиво и неразумљиво.

27. Већина људи може да види тактику којом побеђујем али нико не увиђа стратегију са којом то постижем.

28. Свака победа је јединствена и различита али је пут до ње у неограниченом и разноврносном прилагођавању околностима.

29. Војска треба да је попут воде; природни пут воде је да тече наниже и избегава висину.

30. Стога у рату, војска избегава оно што је снажно ( пуно ), и савладава оно што је слабо ( празно ).

31. Водени ток зависи од природних сила земље кроз коју тече; победа војника зависи од његовог противника.

32. Према томе, као што ни вода не садржи трајан облик тако се и војска у рату не држи сталне формације.

33. Ко може да прилагоди тактику у односу на противника на такав начин да дође до победе стиче назив небеског заповедника.

34. Пет елемената ( вода, ватра, дрво, метал, и земља ) нису увек у равнотежи; у току четири доба кретање сваког од њих се окрене. Смењују се кратки и дуги дани; месец има своја бледа и воштана раздобља.

 


 

Copyright © 1996-2005 Посада ВеБ

  преведи и покажи