Уметност ратовања

 

"Када мноштво формира јединствену масу, храбри више не иду сами, кукавице се не могу повући. Ово је правило велике групе када се креће у борбу."

Сун Тцу


 

Борба

 

1. Сун Тцу помиње; у рату генерал добија команду од свог владара.

2. Прикупљање армије и њена концентрација, треба да буду усклађени и организовани на нивоу војног кампа.

3. Након тога, следи тактички маневар, ништа мање тежак. Сложеност тактичког маневра зависи од способности избегавања лоших исхода и наметање победе.

4. Према томе, наведите непријатеља на дуг исцрпљујући марш, мамећи га на победу. Иако крећете после њега, стижете пре користећи стратегију и вештину скраћивања растојања.

5. Покрет војске у оружани сукоб може бити повољан. Појава недисциплине у великом броју тај подухват може учинити погибељним.

6. Ако вам је војска комплетно снабдевена и уређена извесно је да ће постићи напредак и искористити шансу док не буде прекасно. У случају када се покреће део војске " летећем брзоном " и одлучношћу - треба рачунати на губитак опреме.

7. Према томе, ако је поредак твојих људи у непрекидном маршу и дан и ноћ, тако да прелази двоструку даљину од уобичајене у настојању да стекне предност мада су од циља удаљени сто километара, комаданти ваше три дивизије могу пасти у руке непријатеља.

8. До циља стижу само издржљиви људи, потом стока и позадинске линије. По правилу тек сваки десети доћи ће до циља.

9. Ако марширате педесет километра да претекнете непријатеља изгубићете комаданте првих дивизија и само половина од укупног броја војника стићи ће до циља.

10. Ако форсирано марширате тридесет километара, до циља по правилу доспевају само двојица од тројице војника.

11. Према томе, војска је изгубљена када остане без опреме и без допуне; страда када остане без хране и слама се пошто остане без новца.

12. Ако незнамо намере и савезништва непријатеља тешко да ћемо организовати властите планове и савезништва.

13. Ако не познајете терен кроз који пролази војска, тада неможете успешно да је водите.

14. Потребно је искористити предност локалних водича, ради квалитетне процене терена.

15. Током рата вештина претварања предходи успеху.

16. Добро вођење војске подразумева сразмерно квалитетну концентрацију армија, ваљано прегруписавање и правовремено решење у односу на ситуацију.

17. Кретање твоје војске треба да је попут ветра, када се креће брзо а слично шуми када се креће лагано.

18. Упади и харање треба да су попут ватре а чврстина и постојаност попут планине.

19. Твоји планови за непријатеља треба да су недокучиви а када се војска покрене нек је налик водопаду и удару грома.

20.Када пљачкате непријатеља раздвојте трупе; када освајате нове територије расподелите плен војсци.

21. Опрезно и промишљено направити процену а тек након тога кренути у акцију.

22. Освајач поседује вештину напада и лукавство одступања. Таква је уметност ратовања.

23. Књига ратовања каже: на пољу битке речи се не чују довољно далеко; стога се користи снага бубњева и гонга. Видљивост на пољу битке је различита; да буде прегледно и јасно користе се барјаци и заставе.

24. Бубњеви и гонг, заставе и барјаци су средство за обједињавање мноштва у једну заједничку тачку.

25. Када мноштво формира јединствену масу, храбри више не иду сами, кукавице се не могу повући. Ово је правило велике групе када се креће у борбу.

26. Стога, у ноћној борби често се пале сигналне ватре и ударају бубњеви; током борбе по дану развијају се заставе и барјаци да буду очи и уши твоје армије.

27. Непријатељу треба одстранити или умањити мотив и полет за борбу а њиховим комадантима способност квалитетног војног расуђивања.

28. Код војника елан је у јачању у јутро; у подне он почиње да пада; увече његов ум је испуњен потребом за повратак у камп.

29. Умешан генерал, стога избегава сукоб са војском чији је елан у снази и јачању, већ напада оне чији је елан слаб или га немају. Умешност ратовања намеће такву вољу.

30. Дисциплнином и мирноћом када се чека - пометњом и стварањем забуне код непријатеља када се искорачује. Ово је умешност које се треба придржавати.

31. Књига ратовања каже: треба бити близу циља када је непријатељ далеко од њега; сталожено чекати када је непријатељ уморан и нестрпљив; сит чекати непријатеља који је у исто време гладан. То значи господарити снагом.

32. Стога, треба избегавати добро укопане непријатеље и оне који су у беспрекорном поретку; такође треба избегавати започињање напада са војском која је позиционо истурена на вишој тачци а у исто време је изнурена, сталожена, и поуздана. Потребно је добро проучити околности и прилагодити се.

33. Војно правило налаже да се не напада узбрдо нити се супротставља војсци која јуриша низбрдо.

34. Непријатељ који се лажно повлачи се не гони нити војска која представља елитне јединице непријатеља.

35. Не користите непријатељску залиху хране јер може бити мамац. Не нападајте војску која се враћа кући.

36. Опкољеној војсци морате пружити одступницу. Не нападајте непријатеља када је у безнадежној ситуацији.

37. Тако казује књига ратовања.

 


 

Copyright © 1996-2005 Посада ВеБ

 !   преведи и покажи